Čtvrtek, 17. června 2021, svátek má Adolf

Madonna - Osobnosti

M Madonna

Madonna

Madonna

Povolání: Zpěvačka, Herečka, Skladatelka, Tanečnice, Režisérka
Věk: 62 let
Datum narození: 16.08.1958
Znamení: Lev


více

MADONNA, rodným jménem Madonna Louise Veronica Ciccone, se narodila 16. srpna 1958 v americkém Michiganu.

Madonna je populární americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka, producentka a módní ikona a svého času také sexuálním symbolem.

Rodiče se jmenovali Sylvio Ciccone (přistěhovalec z jižní Itálie, pracoval jako inženýr u společnosti Chrystler) a Madonna Luisa (za svobodna Fortino - působila jako baletní tanečnice). Madonna měla 2 sestry (Melanie a Paula) a 3 bratry (Martin, Christopher a Anthony) - každý sourozenec hrál na některý hudební nástroj. Madona se učila hrát na piano, což bylo pro ní v budoucnu velkým přínosem. Dětství Madonny nebylo jednoduché, v 6 letech prožila velmi smutnou událost, když její matka zemřela na rakovinu dne 1.12.1963.

Madonna pocházela z muzikální rodiny, ale dlouho nebylo zřejmé, zda se bude věnovat popu. Rodiče se spíše věnovali hudbě pro pamětníky.

Na střední škole se Madonna navštěvovala hodiny tance. Na těchto lekcích se seznámila s tanečníkem Christopherem Flynnem. V roce 1976 úspěšně ukončila studium na střední škole a získala stipendium na tanečním oddělení Michiganské univerzity. Vybrala si ale místo v tanečním studiu v New Yorku. Zpočátku vystupovala kde se dalo, někdy jako tanečnice jindy zase jako zpěvačka. Vystupovala v kapelách jako Breakfast Club či Emmy.

Občas si přivydělávala jako modelka aktů. Fotky které nafotila se o několik let později objevují v časopisech Penthouse a Playboy. Filmovým debutem pro ni byl nechvalný eroticky laděný snímek "A Certain Sacrifice". V roce 1982 získává Madonna první smlouvu s firmou Sire Records.

První singl, který Madonna nazpívala se nazývá Everybody a první album nese název „Madonna“. Veškeré texty pro toto album Madonna napsala sama. První videoklip pro MTV se jmenoval "Borderline". Druhé velmi úspěšné album bylo vydáno pod názvem „Like a Virgin“. Její popularita šla raketově vzhůru a Madonna se stala velmi úspěšnou a populární zpěvačkou. Natočila také několik filmů jako: "Vision Quest", v roli barové zpěvačky a poté následovala velká herecká role ve filmu "Desperately Seeking Susan" bláznivá komedie, která měla veký úspěch.

Madonna si po osmiměsíční známosti vzala herce Seana Penna (Sean Penn). Bohužel tento vztah dlouho nevydržel a po třech letech končí rozvodem. Se Seanem natočila nepříliš úspěšný film "Shanghai Surprise". Dalším významným a velmi úspěšným albem bylo album "Like a Prayer", na kterém Madonna napsala 11 vlastních textů.

Velký přelom v její kariéře nastal, když změnila svoji image na sexuální symbol - a to vydáním alb "I´m Breathless" a "Erotica". Vydáváb také skandální knihu „Sex“ a film "Body Of Evidence" . Po neúspěšném turné v roce 1994 se svými sexuálními výstřelky končí a vydává další album.

Podařilo se jí získat velkou příležitost a v roce 1996 začíná v Argentině natáčet filmovou verzi muzikálu Evita, na který v Londýně studovala operní zpěv. V průběhu natáčení Madonna otěhotněla s osobním trenérem Carlosem Leonem a 16.9.1996 se jí narodila dcera Lourdes Marie Ciccone Leon. Její vztah s Carlosem však dlouho netrval.

Velký úspěch získává album "Ray Of Light", za které obdržela Madonna 4 ceny Grammy. V roce 1999 se seznámila s britským režisérem Guyem Ritchiem, kterého si po roce známosti vzala. Má s ním druhé dítě - syna Rocco, který se narodil 10.8.2000. Po dlouhé době Madonna vydala album "Music" (2000). Následovala alba „Die Another Day“ (2002) a „American Life“ (2003).

Album „Confessions On A Dance Floor“, vyšlo na celém světě v polovině listopadu 2005. Na tomto albu se Madonna, nejznámější a nejdiskutovanější ikona populární hudby, vrátila ke svým tanečním disco kořenům, avšak kolekci 12ti skladeb koření skvělou směsí současných zvuků. Velkou zásluhu na tomto albu mají producent Stuart Price (znám též jako Jaques Lu Cont) a další producenti Mirwais Ahmadzai (producent „Music“ a „American Life“) a Bloodshy & Avant.

Madonna je považována za nekorunovanou královnu populární hudby, podle Guinnessovy knihy rekordů je nejúspěšnější sólovou zpěvačkou na světě.

Do prosince 2005 vydala dvanáct platinových alb certifikovaných společností RIAA, podle které se ve Spojených státech prodalo 65 milionů kopií jejích alb. Podle Warner Bros prodala celosvětově přes 200 milionů alb a 115 milionů singlů. Je nejlépe prodávanou zpěvačkou všech dob.

Až do konce roku 2008 žila ve Velké Británii se svým manželem, Guyem Ritchiem, se kterým má syna jménem Rocco, narozeným v roce 2000. V listopadu 2008 média informovala o jejich rozvodu. V říjnu 2006 adoptovala v africké zemi Malawi třináctiměsíčního chlapečka Davida Bandu.

Madonna během svého turné Confessions Tour vystoupila také v Praze 6. a 7. září 2006. Její koncerty byly během turné Confessions Tour okamžitě a beznadějně vyprodány. Pražský koncert byl vyprodán za necelou hodinu, čímž se stal nejrychleji vyprodaným koncertem nejen O2 arény, ale i celé České republiky.

28. dubna 2008 vyšlo v Evropě (v USA 29. dubna 2008) nové album popové královny nazvané „Hard Candy“, které obsahuje megahit "4 Minutes", který se v oficiální americké hitparádě umístil na 3. místě. Album také obsahuje hitové singly "Give It 2 Me" a "Miles Away". Celé album je ve stylu Hip Hop, Dance, Pop, Funky a R'n'B. Dne 7. dubna měl v televizi premiéru videoklip k písni "4 Minutes", kde se objevil i Justin Timberlake a Timbaland . „Hard Candy“ vyšlo v květnu 2008 i v limitované edici s dvěma remixy "4 Minutes", pestrým bookletem a přibalenými bonusy.

V červnu 2009 Madonna adoptovala další dítě, opět z Malawi, čtyřletou holčičku Mercy James.

Dne 13. srpna 2009 Madonna vystoupila také v Praze v rámci jejího turné "Sticky & Sweets". Předvedla strhující show s mnoho laserovými doplňky, při kterém uchvátila tisíce fanoušků.

Oficiální web: www.madonna.comYou Can Dance (1987) Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
1. Spotlight

American Pie Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
1. American Pie nixname
Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah.