Úterý, 25. června 2024, svátek má Ivan

Green Day - Osobnosti

G Green Day

Green Day

Rok založení: 1987


více

Členové skupiny:
Tre Cool - bicí
Mike Dirnt - Zpěv, baskytara
Billie Joe Armstrong - Zpěv, kytara

Skupina Green Day je tříčlenná americká punkrocková skupina.

Píše se rok 1987 a dva kamarádi z dětství Billie Joe Armstrong a Mike Dirnt, oběma bylo tehdy 14 let, zakládají v městečku Rodeo v Kalifornii dvoučlennou skupinu Sweet Children.

V té době, kdy byli ještě neznámí, dokázali svou hudbou často vyhnat celé obecenstvo. Hráli po klubech a postupně nasbírali zkušenosti, a na jejich koncerty chodilo stále více lidí. Jejich hudba se začala líbit především teenagerům. Svou někdy až agresivní hudbou na sebe vztáhli nevraživou pozornost dospělých.

Po dvou letech se k nim přidává dnes již bývalý bubeník John (známý jako Al Sobrante). Vydávají debutové album a kolekci singlů. Po prvním albu přišel nový bubeník Tré Cool. Poté definitivně mění název na Green Day.

První dvě alba 39/Smooth (1990) a Kerplunk (1992) nejsou příliš úspěšná

V roce 1994 vydávají superúspěšné album "Dookie", obsahující hit Basket Case. Toto CD se rychle stává platinovým a dělá z Green Day jednu z nejslavnějších rockových skupin. Alba Dookie se prodalo přes 10 miliónů nosičů.

Další album s názvem Insomniac vychází již následující rok (1995). Píseň "J.A.R" se objevila také ve filmu Angus a umístila se na skvělém 2. místě americké hitparády.

Na jaře roku 1996 kapela zrušila své evropské turné z důvodu vyčerpání. Na konci roku pracuje na novém albu s názvem Nimrod. Největším hitem tohoto alba je hit Good Riddance (Time of your life).

Následuje album Warning (2000). Toto album však nebylo mezi fanoušky přijato jako předchozí alba kvůli jemnějšímu stylu.

V roce 2001 vydali Green Day výběrové album Best Of album International Superhits.

O rok později (2002) následovalo album Shenanigans. Píseň z alba "Espionage" je použita ve filmu i jeho oficiálním soundtracku Austin Powers: Špión, který mě vojel.

V roce 2003 se připravovalo nové album "Cigarettes and Valentines", ale těsně před vydáním někdo ukradl záznamy písní.

Roku 2004 je vydáno album American Idiot, jehož prvním singlem je antibushovská skladba „American Idiot“, ke které byl natočen i patřičně antiamerický videoklip.Revolution Radio (2016) Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah.