Neděle, 26. května 2024, svátek má Filip

Gott Karel - Osobnosti

G Karel Gott

Karel Gott

Karel Gott

Povolání: Zpěvák, Herec, Kytarista
Věk: 84 let
Datum narození: 14.07.1939
Znamení: Rak


více

Karel Gott je jedna z nejvýznamnějších českých osobností a největších legend české hudební scény v historii České republiky, a to jak v oblasti moderní hudby, tak i klasické. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. Je známým interpretem populární hudby za hranicemi republiky, a jeho umělecká dráha a popularita zasáhla všechny věkové kategorie.
Za svůj život nahrál neuvěřitelných 293 alb, v anketě Zlatý slavík (později Český slavík) získal 42 ocenění, a 31 cen Týtý, prodalo se přes 50 miliónů desek.

V 50. letech příležitostně vystupoval jako zpěvák amatér a zúčastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil v roce 1957 kdy dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry.

V té době současně pracoval také v ČKD a začal vystupovat profesionálně jako zpěvák.
Karel Gott je v zahraničí vnímán jako český Sinatra.

Dne 1. října 2019 krátce před půlnocí nejslavnější český zpěvák zemřel v kruhu své nejbližší rodiny.

Na Žofíně se v pátek 11.října 2019 přišlo panu Gottovi poklonit a rozloučit se přibližně 49 tisíc lidí, kteří stáli v mnoha set metrové frontě.
V sobotu 12. října se uskutečnilo pietní rozloučení v katedrále sv. Víta. Zádušní mši sloužil arcibiskup Dominik Duka, na tento den česká vláda vyhlásila státní smutek, vlajky byly na úřadech v České republice staženy na půl žerdi.
Do katedrály byli na mši vpuštěni pouze pozvaní hosté, přátelé rodiny, významné osobnosti Michal David, Lucie Bílá, Hana Zagorová, Petr Kolář, Eva Pilarová, Ladislav Štaidl, Milan Drobný, Jaromír Jágr, Jan Adam, Igor Timko, Markéta Konvičková, Dušan Rapoš, Lešek Wronka, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministři a další politici a podnikatelé.
Na mši zazpívali Lucie Bílá, Eva Urbanová a Štefan Margita.
Lidé, kteří se do katedrály nedostali, mohli sledovat zádušní mši venku na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí. Lidé spontánně vyprovodili Karla Gotta potleskem.

Karel Gott byl fenomenálním zpěvákem, uměl lidem rozdávat štěstí i lásku v podobě svých písní. Jeho osobnost je nezapomenutelná, stejně jako jeho písně jsou věčné.

Oficiální stránky: www.karelgott.comSingly (2019) Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
1. Srdce nehasnou

Novinky (2016) Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
1. Země vstává
2. Perfektní den

Duety 1962–2015 (2015) Přehrát vše

název jazyk mp3 video přidal
Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah.